Már sokan tudhatjátok, hogy sajnos alapanyagok tömkelege sorakozik a "még nem szeretem" listámon, szomorúan tudatom Veletek, hogy a libamáj is ide tartozik. Ennek ellenére imádok kísérletezni és másoknak örömöt szerezni azzal amit szeret (természetesen minimális kóstolással, hogy ehető -e). Tökéletes alkalom volt életem második libamájának elkészítésére NY hazaérkezése, hisz ő nagyon szereti. Ismét elhangzott az "isteni, brutális" szavak tömkelege, úgyhogy úgy döntöttem, hogy naná, hogy ennek itt a helye a blogon. "Szegényt" már az elején felvilágosítottam, hogy mivel csak 70 dekás libamájat kaptam a hentesünktől (lefagyasztani nem tudtam, mert akkora fagyott darab volt, hogy hiába vágtam, ütöttem, csak akkor tudtam elfelezni, amikor már kiolvadt:)), hogy három napig ezt kell ennie....hát, nem tiltakozott, de a harmadik nap után, azért már mondta, hogy egy darabig most nem kívánja a libamájat:) Szóval, fő a mértékletesség és valaki árulja már el, hogy lehet elfelezni egy fagyott libamájat???:)
Hozzávalók 3 személyre (fejenként 2 kalács):
Bundás kalács:
6 szelet kalács
3 tojás
csipet só
étolaj
Libamáj:
700 g libamáj (hízott kacsamáj is tökéletes-pénztárca barátibb)
só
frissen őrölt bors
Balzsamecetes eper:
250 g eper
1 ek barna nádcukor
1 tk víz
4 ek balzsamecet
1 ek eperlekvár
1 ek étkezési keményítő
1. Az epreket megmossuk, ha nagyobb szeműek elfelezzük őket.
2. A cukrot a vízzel karamellizáljuk, majd hozzáadjuk az epreket, a lekvárt és összerottyantjuk őket, majd hozzáadjuk a balzsamecetet is.
3. A keményítőt kis hideg vízzel simára keverjük.
4. Ha már elég puhák az eperszemek, de még egyben vannak, hozzáadjuk a keményítőt és folyamatos keverés mellett besűrítjük a mártásunkat.
5. A bundás kalács, ugyanúgy készül, mint a "bundás kenyerünk". A tojásokat villával és csipet sóval felverjük. A kalácsokat megforgatjuk a tojásban, kicsit áztathatjuk is benne, hogy jól átitassa magát, majd forró olajban kisütjük. Papírtörlőn lecsepegtetjük.
6. a sütőt előmelegítjük 150 fokra.
7. A libamájat 1,5-2 cm-es szeletekre vágjuk és forró serpenyőben 50-50 másodperc alatt mindkét oldalát megsütjük (akkor jó, ha még puha, nem szabad kiszárítani, állítólag sütés előtt ezért is nem ajánlatos befűszerezni, mert kemény lesz...)
8. Ha megsültek egy jénaiba tesszük őket, sózzuk borsozzuk, majd 1-2 percre a sütőbe tesszük őket. (Tényleg ne legyen több 1-2 percnél, mert összemennek, illetve ez ki is hagyható:))
Tálaláskor a kalácsra helyezzük a libamáj szeleteket és a balzsamecetes mártással kínáljuk. Én még készítettem burgonyapürét is mellé, mert imádjuk:) Igazi extra vendégváró fogás, egy szelettel akár előételként is funkcionálhat, illetve fő fogásként is kiváló, ráadásul gyorsan elkészíthető!
A kalács ötletét még egy főzős videón láttam, ígérem, ha újra megtalálom idehozom a linket!